Aktualności

Jak zapewne wiesz, zbliża się moment wyboru zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, które będą realizowane w przyszłym roku. Kto wybiera? Budżet jest na wskroś obywatelski – Ty decydujesz! By ułatwić Ci decyzję na które projekty zagłosować, dodaliśmy do naszej strony opisy wszystkich złożonych wniosków – bagatela 768 sztuk. Czy musisz przejrzeć je wszystkie? Nie musisz. By zagłosować wystarczy, że przejrzysz zadania ze swojej dzielnicy i ogólnomiejskie!

Nie musisz wybierać jednego zadania – w sumie możesz wybrać ich 10! Pięć projektów ogólnomiejskich, pięć lokalnych – dzielnicowych. Niestety, nie ma takiej możliwości, by głosować w dwóch dzielnicach, bądź zmieniać liczbę zadań do wyboru.

Jeden głos, to jedna karta. Jedna karta, to pięć zadań.

Listy zadań, które przeszły weryfikację przez Doraźną Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego:


Jak możesz oddać swoje głosy? Metody są trzy! Przez specjalną aplikację, osobiście, bądź korespondencyjnie.

GŁOSOWANIE PRZEZ INTERNET

Od samego początku budżetu obywatelskiego, Urząd Miasta Łodzi pracuje nad specjalną aplikacją internetową. Pozwoli ona głosować bez konieczności druku kart do głosowania, wychodzenia z domu, czy jechania do punktów wyborczych. Wystarczy, że wejdziesz na stronę aplikacji, podasz swój PESEL, adres zamieszkania i zadeklarujesz dzielnicę – już możesz głosować! Podobnie, jak w przypadku kart papierowych, aplikacja zostanie podzielona na dwie części – jedną do głosowania na projekty ogólnomiejskie, drugą do głosowania na zadania z Twojej dzielnicy.

Aplikacja zostanie uruchomiana o godzinie 00:00 w dniu rozpoczęcia głosowania – 21 września. By ułatwić Ci głosowanie, na stronie aplikacji umieścimy instrukcję obsługi – krok po kroku wyjaśnimy Ci, co musisz zrobić, by oddać głos!


 GŁOSOWANIE W PUNKTACH WYBORCZYCH

Dla osób, które nie korzystają na co dzień z internetu, bądź, po prostu, wolą złożyć swoje głosy w sposób nieco bardziej klasyczny, Urząd Miasta Łodzi wyznaczył na czas głosowania punkty wyborcze. Od 21 do 29 września, możesz udać się do jednego z trzech punktów w Twojej dzielnicy i oddać swój głos. Podobnie, jak w przypadku głosowania internetowego, otrzymasz dwie karty do głosowania – dzielnicową i ogólnomiejską. Wybór należy do Ciebie!

Czy można pobrać karty do głosowania dla sąsiadów, rodziny znajomych? Urząd przygotuje pewną ilość kart dostępnych na miejscu. Może być tak, że ich liczba może być zbyt mała, by obdzielić nimi wszystkich. Bezpieczniej zatem będzie wydrukować karty z naszej strony! Linki znajdziesz w zakładkach dzielnicowych powyżej!

Lista punktów do głosowania (W punktach będzie można głosować od dnia 21 do 28 września 2013 r. w godzinach 10-18, a w dniu 29 września 2013 r. w godzinach 10-16):


 BAŁUTY

 • Furtka Miejska, ul. Zachodnia 47 (budynek dawnej Delegatury);
 • Bałucki Ośrodek Kultury „Rondo”, ul. Limanowskiego 166;
 • Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1, ul. Zawiszy Czarnego 39.

GÓRNA

 • Furtka Miejska, Al. Politechniki 32 (budynek dawnej Delegatury);
 • Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2, ul. Sopocka 3/5;
 • Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1.

POLESIE

 • Furtka Miejska, ul. Krzemieniecka 2b – I piętro (budynek dawnej Delegatury);
 • Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 3, ul. Olimpijska 9;
 • Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie, Filia Nr 17, ul. Ossowskiego 4.

ŚRÓDMIEŚCIE

 • Furtka Miejska, ul. Piotrkowska 153 (budynek dawnej Delegatury);
 • Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, ul. Piotrkowska 110 (wejście od strony al. Schillera).

WIDZEW

 • Widzewskie Domy Kultury, al. Piłsudskiego 133;
 • Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Widzew, Filia Nr 8, ul Bartoka 27;
 • Dział Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew, ul. Ketlinga 21.

GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz zagłosować przez internet, bądź osobiście, zawsze pozostaje Ci możliwość wykorzystania staromodnej poczty! Wystarczy, że wydrukujesz karty do głosowania (tak, dwie – ogólnomiejską i dzielnicową), wypełnisz je i wyślesz na adres Urzędu Miasta Łodzi! Pamiętaj jednak, że, podobnie jak w przypadku składania wniosków, tu także nie decyduje data stempla pocztowego. Twój głos musi trafić do Urzędu przed godziną 16.00 w niedzielę, 29 września. Jeżeli trafi później, nie zostanie wzięty pod uwagę.

Jeżeli po przejrzeniu wszystkich zadań nadal nie wiesz co wybrać, przyjdź na spotkanie informacyjne – zorganizujemy ich w sumie sześć! Jak się pewnie domyślasz, będzie to pięć spotkań dzielnicowych i jedno ogólnomiejskie. Na spotkaniu będziemy rozmawiać o budżecie obywatelskim w całości i głosowaniu. Zaprosimy także autorów poszczególnych zadań – po pierwsze, by każda mieszkanka i mieszkaniec mogli dowiedzieć się więcej, po drugie, by każda autorka i autor mieli możliwość zachęcenia Cię do swojej inicjatywy! Listę spotkań, wraz z terminami i adresami znajdziesz tutaj.

Jeżeli masz wątpliwości, nie omieszkaj skontaktować się z nami!